FAQ – najczęściej zadawane pytania
Przygotowaliśmy zestaw najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi dotyczących pobytu i pracy w Polsce, uzyskania poszczególnych dokumentów i wymagań urzędowych.
<< Powrót do Informacji Prawnych
-
Jaki jest czas oczekiwania na zezwolenie na pracę i kartę pobytu?
Czas oczekiwania na uzyskanie zezwolenia na pracę standardowo wynosi od 1 do 1,5 miesiąca i jest uzależniony od konkretnego typu zezwolenia. Formalności związane z uzyskaniem zezwolenia typu A zajmują ok. 1,5 miesiąca, ze względu na konieczność wcześniejszego uzyskania informacji starosty z Powiatowego Urzędu Pracy. Natomiast w przypadku zezwoleń typu B, C, D, E czas oczekiwania wynosi maksymalnie 30 dni.
-
Czy jeśli posiadam wizę ważną jeszcze przez rok, mogę już teraz starać się o kartę czasowego pobytu?
Przepisy nie zabraniają wystąpienia o kartę czasowego pobytu natychmiast po przyjeździe do Polski, jednak w takich przypadkach najczęściej w chwili wydania karty pobytu wiza stanowiąca podstawę przyjazdu do Polski zostanie anulowana. Należy liczyć się również z tym, że data ważności karty będzie równa dacie ważności wizy.
-
Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Zakład główny mojego przedsiębiorstwa mieści się Bydgoszczy, natomiast ja sam jestem zameldowany na stałe w Warszawie. Gdzie powinienem występować o zezwolenie na pracę dla pracownika, który będzie wykonywał pracę w Bydgoszczy?
Właściwość miejscową złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na pracę określa się według siedziby pracodawcy (art. 88b ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). W tym przypadku właściwy miejscowo jest Wojewoda Mazowiecki. We wniosku konieczne będzie wskazanie miejsca wykonywania pracy, w tym przypadku w Bydgoszczy.
-
Jakie wymiary powinny mieć zdjęcia do karty czasowego pobytu?
Do wniosku o wydanie karty pobytu należy dołączyć 4 aktualne, nieuszkodzone, kolorowe fotografie o wymiarach 35 x 45 mm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mające dobrą ostrość oraz pokazujące wyraźnie oczy i twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii; fotografie mają przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.
Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może dołączyć do wniosków fotografie przedstawiające ją w okularach z ciemnymi szkłami, a osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania – fotografie przedstawiające ją z nakryciem głowy. Nakrycie głowy nie może zakrywać ani zniekształcać owalu twarzy.
(zdjęcia zostały skopiowane z plakatu przygotowanego przez PWPW S.A. na zlecenie MSWiA)
-
Miesiąc temu wystąpiłem o kartę czasowego pobytu w Wojewódzkim Urzędzie Mazowieckim w Warszawie. Wczoraj przyszedł do mnie do domu bez uprzedzenia policjant i zadawał pytania odnośnie mojego pobytu w Polsce. Czy coś jest nie tak z moim wnioskiem?
Postępowanie w sprawie o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony rozpoczyna się od przesłania akt sprawy do trzech organów: Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Policji. Do zakresu działania Policji należy m. in. ustalenie czy cudzoziemiec faktycznie przebywa pod wskazanym we wniosku adresem. Jest to procedura standardowa w sprawach o wydanie karty czasowego pobytu. Niestety, prawie zawsze wizyty Policji są niezapowiedziane.
-
Jestem obywatelką Ukrainy, pracuję w Polsce na podstawie oświadczenia pracodawcy i zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Moja wiza kończy się 31 grudnia 2010. Co mam zrobić, żeby móc dalej pracować w Polsce?
Uprawnienie do wykonywania pracy na podstawie oświadczenia pracodawcy o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi, które stanowią ułatwienie dla niektórych obcokrajowców zamierzających podjąć pracę w Polsce, zostało wprowadzone na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 30 sierpnia 2006 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Oświadczenia mają charakter pilotażowy i obowiązują do 31 grudnia 2010 roku. W związku z tym, cudzoziemiec, któremu zależy na zachowaniu ciągłości wykonywanej pracy, powinien najpóźniej z końcem listopada 2010 roku złożyć wniosek o uzyskanie zezwolenia na pracę w Polsce.
-
Posiadam kirgiskie prawo jazdy, chciałbym móc wymienić je na polskie. Czy jest to możliwe i jak długo będzie trwała wymiana dokumentu?
Zgodnie z obowiązującymi umowami międzynarodowymi, kirgiskie prawo jazdy podlega wymianie na polski dokument. Czas oczekiwania na polskie prawo jazdy uzależniony jest przede wszystkim od placówki kirgiskiej wydającej dokument, która ma obowiązek poświadczyć jego autentyczność. W tym konkretnym przypadku procedura może ulec znacznemu wydłużeniu, ponieważ w Kirgizji nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, co powoduje konieczność przesyłania dokumentów za pośrednictwem Konsulatu w Kazachstanie. Czasem szybciej i łatwiej jest uzyskać stosowne zaświadczenie na własną rękę niż oczekiwać na odpowiedź macierzystego organu.
-
Chciałbym uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku o kartę pobytu, ale wniosek złożę sam w urzędzie i sam będę donosił dokumenty. Czy w takim przypadku możecie Państwo pomóc?
W związku z dużą ilością podobnych zapytań, uruchomiliśmy usługę FAST ASSISTANCE. Pomagamy w wypełnieniu wniosku, przygotowaniu dokumentów oraz udzielamy praktycznych rad potrzebnych cudzoziemcom do samodzielnego złożenia wniosku i prowadzenia sprawy.
W przypadku korzystania z usługi FAST ASSISTANCE nie występujemy w charakterze strony, co oznacza, że nie mamy możliwości pośredniczenia w kontakcie pomiędzy Urzędem a cudzoziemcem. -
Jestem obywatelem Polski, chciałbym wziąć ślub z obywatelką Brazylii. Z moją narzeczoną mieszkamy wspólnie w Warszawie od roku, jednak datę ślubu ustaliliśmy na przyszłe wakacje. Ponieważ narzeczona może przebywać w Polsce w ruchu bezwizowym tylko 90 dni, chciałbym uzyskać dla niej kartę czasowego pobytu. Czy jest to możliwe?
Art. 53a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach przewiduje możliwość wystąpienia z wnioskiem o wydanie karty czasowego pobytu na podstawie „innych okoliczności”. Z naszej praktyki wynika, że taką okolicznością jest m. in. zamiar zawarcia związku małżeńskiego z obywatelem Polski. Podstawą uzyskania karty pobytu jest przedłożenie zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego o planowanej dacie ślubu. W przypadku obywatelki Brazylii, konieczne będzie dodatkowo uzyskanie z Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego zwolnienia z obowiązku przedstawienia zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa. Ze względu na długi okres oczekiwania na wyznaczenie terminu rozprawy w Sądzie Rejonowym, w przypadku obywateli Brazylii składanie wniosku o kartę pobytu powinno nastąpić z dużym wyprzedzeniem.